İnstagram Takipçi Arttırma Taktikleri

İnstagram takipçi arttırma taktikleri

1- Profil düzenleme

Kullanıcıların sizi takip etmek için önce profil sayfanıza bakacaktır. Organik veya reklamla profilinizi ziyaret eden kullanıcının takip etme ihtimalini artıran en önemli etken profil ziyaretini gerçekleştirdiği andaki ilk izlenimdir.

Profilinizi ziyaret eden kullanıcının göreceği ilk bölüm profil fotoğrafı, biyografi, iletişim seçenekleriniz, hesap adı, öne çıkanlar ve son gönderileriniz olacaktır. Bu bölümde eğer kullanıcıyı hesabınızı takip etmeye ikna eden bir yüze sahip değilseniz, yaptığınız diğer çalışmaların başarı oranı azalacaktır.

Peki ne yapmalısınız?

 • Biyografi bölümü kullanıcıların hesabınızda ilk göreceği metin alanı olduğundan, bu bölümde çok net bir şekilde bu hesabın en önemli özelliğini, neye fayda sağladığını ve diğerlerinden farklı onlara neler sunabileceğini anlatmalıdır. İddialı cümleler de kurabilirsiniz. Örneğin “Ürünlerimizle %80 tedavi başarısı sunuyoruz” ya da “Danışmanlık yaptığımız firmalara %100 performans artışı garanti ediyoruz” gibi.

Aynı şekilde biyografi metninin son cümlesi, kullanıcıları bir harekete geçirecek şekilde bir yönlendirmeye davet etmeli veya soru sormalıdır.  Örneğin “Sende yararlanmak istiyorsan hemen alttaki linkten bana ulaş” ya da “Formu doldur ve sende bize katıl” gibi. Bu mesajda hemen altında yer alan link bölümüne yönlendirme olabileceği gibi kullanıcıların DM göndermesini sağlayacak şekilde de kullanılabilir.

 • Biyografinizin hemen altında yer alan öne çıkanlar bölümünü mağazanızın vitrini gibi düşünebilirsiniz. Vitrininizi yaptığınız işi kategorilere ayırmış bir şekilde düzenlemelisiniz. Kullanıcıların sizin işinizle ilgili hızlı bir şekilde bakabileceği en vurucu ve en önemli mesajlarınızın olduğu kısım olmalıdır. Örneğin butik hesabı ise, “Abiye”, “Etek”, “Pantolon”, “Eşarp”… gibi olmalı ve bu kategorilere uygun net öne çıkan ikonları kullanmalısınız. Önce öne çıkanlara bakacak olan kullanıcılar, beğendiklerinde hem profilinizi enine boyuna inceleyeceklerini ve hesabınızı takibe alacaklarını unutmayınız. Hatta eğer ürün veya hizmet satıyorsanız size mesaj atıp bilgi alacaklarını veya satın alma işlemine geçebileceklerini de unutmayınız.
 • E-Ticaret yapan hesaplar için öne çıkanlarda kampanyalar, haftanın ürünleri, trend ürünler, yeni ürünler, müşteri yorumları gibi merak edilen sorulara cevap veren öne çıkarmalar yapılabilir.
 • Hizmet sunan hesaplarda ise insanların en sık sorduğu sorular üzerinden hareket edilerek öne çıkarmalar yapılabileceği gibi, kim olduğunuz, hizmetin detayları, sosyal kanıt ve müşteri yorumları gibi alternatifler de eklenerek profilde kalma süresi artırılabilir. Profilde kalan ve olumlu izlenimler edinen kullanıcılar sizi takip etmekten çekinmeyecektir.

2- Düzenli ve kaliteli içerik planı

Instagram algoritmasının profilinizi daha fazla kişiye göstermesi için en önemli faktör düzenli ve kaliteli içerik üretmektir. Eğer her gün kaliteli içerik üretemiyorsanız, sıklık düzeninizi değiştirmede fayda var. Yalnızca paylaşım yapmış olmak için paylaşım yapmak, profilinizin etkileşim oranını olumsuz olarak etkileyecektir ve takipten çıkmalar olacaktır.

Peki düzenli ve kaliteli içerik paylaşırken ekstra neler yaparak takipçi sayısını artırabilirsiniz?

 • Anahtar kelimelerinizi Instagram’da arama bölümünde aratarak kendinize bir hashtag havuzu oluşturun. (Başka hesaplardan rastgele hashtag kopyalama işlemi yapmayınız) Belirlediğiniz hashtagleri beşer veya altışar gruplara bölerek her içeriğinizde bir önceki içeriğinizle çakışmayacak şekilde 5-6 hashtag ekleyebilirsiniz. Toplamda 30’a kadar sektörünüzle ve nişinizle ilgili hashtag kullanabilirsiniz. Ancak her içeriğinize özel hashtag belirlemeniz sizin için önemlidir.
 • Hashtag seçerken en fazla 5 adet 100bin üzeri etkileşimi olan hashtag kullanabilirsiniz. 5 adet 50bin-100bin etkileşimi olan, 5 adet 10-50bin etkileşimi olan, 10 adette 10bine kadar etkileşimi olan hashtaglar kullanabilirsiniz. ( #keşfet , #keşfetteyiz, #çekiliş gibi hashtagleri kullanmanın size bir faydası olmayacaktır)
 • Sektörünüzle ilgili araştırma yaparak hashtag kullanmakla, hem Instagram’in yapay zekasının sizi tanımasına olanak sağlamış olursunuz. Hem de keşfete düşerek etkileşiminiz artabilir, hem de aramalarda çıkarak daha fazla etkileşim alabilirsiniz.
 • Kullanıcıların gönderinizde daha çok vakit geçirmelerini sağlamaları için alt açıklama metinleri ekleyerek gönderide kalma süresini ve hesabınızı takip etme ihtimalini artırabilirsiniz. Açıklama metinlerinde içeriğinize uygun bir şekilde kullanıcıların sizi arama niyetine uygun anahtar kelimeleri ilk cümlelerde ve açıklamanın tümünde 4-5 adet geçirmeye özen göstermelisiniz. Açıklama metinleri yaptığınız işe uygun olarak samimi bir dille oluşturulabilir. Mutlaka tüm iletişim bilgilerine yer vermelisiniz.
 • Hikaye veya gönderilerinizde insanları muhakkak bir harekete geçirmeye davet edin. Bu sorulan bir soruya cevap verilmesini istemek, merak uyandırmak veya bir konuda detaylı bilgi için DM atmasını istemek de olabilir.
 • Instagram’ın trend özellikleri ve gönderi tiplerine ağırlık verin. Giderek video platformuna dönüşen Instagram’da reels ve video içerikleri çekerek daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Vaktiniz ölçüsünde mutlaka reels veya video içerik yayımlamalısınız. Normal post gönderi tipine göre kat kat daha fazla kişiye eriştiğinizi istatistiklerden gözlemleyebilirsiniz. Reels veya video yayımlarken, çok uzun videolardan kaçının. Videonun başında dikkat çekici cümleler kurmanız gerektiğini, mutlaka izleyene fayda sağlaması gerektiğini unutmayınız.

3- Reklam vererek etkileşimi arttırın.

Yukarı yazılanları doğru şekilde uygulayarak Instagram takipçi sayınızı organik olarak arttırmanız mümkünse de hemen dönüş gerektiren durumlarda, hızlı sonuç almak için Facebook-Instagram Business reklam yönetimi kullanarak reklam verebilirsiniz.  Bunun için mutlaka reklam vermenin ipuçlarına dair youtube’dan birkaç video izlemelisiniz.

Peki reklam çalışmaları yaparken nasıl daha iyi sonuç alabilirsiniz?

 • Reklam çıkacağınız içerikleri seçerken Instagram “İstatistikler” bölümündeki “Gönderiler” kısmına tıklayarak “Takipçi “bazlı filtreleme yapabilir, size en çok takipçi getiren içeriklerinizi seçerek reklam çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.
 • Reklamlarda kullanacağınız ilgi alanlarını öncelikle sadece tek bir ilgi alanı olacak şekilde test edip takipçi başına maliyetinizi hesaplayın. İyi takipçi getiren ilgi alanlarını daha sonra yeni hedef kitlede birleştirerek devam edebilirsiniz.
 • Aktif kampanyalarınızda daha önce seçtiğiniz aynı ilgi alanlarının seçili olmadığından emin olun. Bu sayede hedef kitle çakışma düzeyini olabildiğince düşürerek potansiyel daha çok farklı kişiye gösterim yapabilirsiniz.
 • ”Profil Ziyareti” kampanyalarınızı test aşamasında 7 gün, iyi sonuç alanları ise 30 gün boyunca devam ettirmeye çalışın.
Hemen Ara